Mezinárodní sankce

V návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině přijalo Česko obdobu tzv. Magnitského zákona (sankční zákon) a v rámci Evropské unie prosadilo řadu sankčních balíčků. Je však třeba pracovat na důsledném vymáhání mezinárodních sankcí a omezovat jejich obcházení.
Aktuální doporučení
Zformulovali jsme řadu doporučení k implementaci sankcí pro českou vládu a pro instituce EU. Vláda by měla alokovat dostatečné kapacity na implementaci a vymáhání mezinárodních sankcí. Je třeba dotáhnout legislativní proces novely trestního zákoníku, která zpřísňuje trestání jejich porušování. Měla by pokračovat debata o konfiskaci majetku sankcionovaných osob a jeho dalším využití.
Boj proti praní peněz

Česko je v podstatě evropskou pračkou na peníze pocházející z trestné činnosti. Podle oficiálních zpráv bylo jen v letech 2020 a 2021 přes naši zemi vypráno 100 miliard Kč. Po vyprání se k nám část prostředků vrací ve formě stovek prázdných bytů, které křiví trh s byty. Je proto třeba pračku špinavých peněz zastavit.
Aktuální doporučení
Vláda by měla co nejdříve předložit zákon proti praní peněz přes tzv. průtokové účty, který je implementací tzv. konfiskační směrnice EU, tak, aby byl co nejdříve schválen parlamentem. Je třeba také dobře implementovat nový AML balíček z června 2024.
Skuteční majitelé firem a nemovitostí

Mapování vlastnických struktur firem napojených na sankcionované osoby odhalilo nedostatky v údajích evidence skutečných majitelů. Je proto třeba posílit její spolehlivost a rozšířit funkcionality evidence například o údaje o zahraničních majitelích nemovitostí.
Konec daňových rájů

Daňové ráje často slouží jako skrýše peněz pro oligarchy z nedemokratických zemí, kteří s jejich pomocí obchází sankce. Navíc, každá koruna, která uteče do daňového ráje, chybí v našem rozpočtu na veřejné služby. Česká republika kvůli tomu v roce 2021 přišla až o 17 miliard korun. Potřebujeme opatření, která tomu zamezí.
Aktuální doporučení
Vláda Petra Fialy má ve svém programovém prohlášení bod směřující k odstřižení firem z daňových rájů od veřejných peněz a je třeba realizovat náležité kroky. Je nutné podpořit mezinárodní a domácí iniciativy, které směřují k omezení úniků zisků velkých firem do daňových rájů. Stejně tak je vhodné zajistit důsledným vymáháním AML opatření, aby sankcionované entity nebyly schopny skrývat své finance v daňových rájích přes své bílé koně.
Krizové stavy

Jednou ze základních povinností státu je zajistit bezpečnost svých obyvatel. Je proto třeba se poučit ze zkušeností z krizových stavů z poslední doby (koronavirová pandemie, tornádo, záplavy). Relevantní instituce musí být připraveny na potenciální ohrožení a při svých opatřeních respektovat základní lidská práva a svobody.
Aktuální doporučení
Je vhodné dotáhnout legislativní proces návrhu zákona o kritické infrastruktuře v podobě, která zaručí efektivní zajištění bezpečnosti státu a jeho obyvatel při zachování ochrany jejich práv a svobod. Nová legislativa musí vedle jiného garantovat právo na informace, náležité odůvodnění krizových nařízení a jejich rychlý a efektivní soudní přezkum.
Kyberbezpečnost

Vzhledem k tomu, že kritická odvětví (např. doprava, energetika, zdravotnictví) jsou stále závislejší na digitálních technologiích, je nutné účinně čelit ransomwarovým, malwarovým a DDoS útokům, ohrožením dat a dostupnosti internetu či hrozbám pro dodavatelské řetězce. K tomu potřebujeme adekvátní nástroje.
Energetická bezpečnost

Česko je po několika desítkách let stále závislé na ruských energetických zdrojích, včetně ropy, zemního plynu nebo jaderného paliva. Odběrem těchto surovin proto zásadním. způsobem přispívá do ruského rozpočtu a na válku proti Ukrajině. Je proto žádoucí, aby se Česko od této formy závislosti co nejrychleji odtrhlo či našlo jiné formy náhrady za tyto komodity.
Aktuální doporučení
Po ukončení přepravy zemního plynu přes Ukrajinu se doprava této komodity z Ruska zásadním způsobem ztížila. Přesto pokračuje závislost na ruské ropě, kterou vláda a polská státní společnost Orlen Unipetrol plánuje ukončit až v polovině roku 2025. Je však třeba, aby se ČR od ruské ropy odtrhla mnohem dřív. ČR by také měla zavést národní sankce proti Rosatomu, na jehož jaderném palivu se stává postupně nezávislá a jehož dceřiná společnost v Česku stále operuje, porušuje mezinárodní sankce a svým profitem obohacuje ruský státní rozpočet.
Legislativní proces bez pokoutných vlivů

Chybí nám pravidla pro lobbování, která by zpřehlednila tvorbu politiky a zájmy, jež se na ní podílejí. Účinná regulace může posílit důvěru v politické rozhodování a zároveň omezit prostor pro pokoutné ovlivňování politiků.