
14. 3. 2025
Členské státy EU se shodly na prodloužení sankcí proti ruským a běloruským občanům a firmám. Nakonec se podařilo najít kompromis, ze seznamu podle všeho zmizela čtyři jména a Maďarsko i Slovensko svou blokaci stáhly. Bez dohody by sankce vypršely v sobotu 15. 3., musí se prodlužovat každých šest měsíců.
10.3.2025
Kanada uvaluje nové sankce na íránské jednotlivce a subjekty, kteří se podíleli na závažných porušeních lidských práv vůči íránským civilistům a na destabilizačních aktivitách v oblasti Blízkého východu a po celém světě, jež ohrožují mezinárodní mír, bezpečnost a stabilitu. Sankce se vztahují na 3 jednotlivce a 4 subjekty, které zahrnují íránské podnikatele a firmy napojené na nákupní sítě, jež dodávají pokročilou technologii podporující výrobu a prodej zbraní pro Islámskou revoluční gardu (IRGC), včetně dodávek do Ruska pro jeho nelegální válku proti Ukrajině.
8.3.2025
Spojené státy zamítly kanadský návrh na zřízení pracovní skupiny, která by se zabývala ruskou „stínovou flotilou“ ropných tankerů. Kanada, která momentálně předsedá Skupině sedmi, tento návrh předložila před setkáním ministrů zahraničí G7 v Québecu. Při jednáních o společném prohlášení k námořním otázkám USA usilují o silnější formulace týkající se Číny, zatímco zmírňují formulace týkající se Ruska.
7.3.2025
Prezident USA Donald Trump oznámil, že pečlivě zvažuje uvalení rozsáhlých sankcí na Rusko, dokud nebude uzavřeno příměří a mírová dohoda s Ukrajinou. Trump uvedl, že tuto možnost zvažuje kvůli tomu, že “Rusko právě teď silně útočí na Ukrajinu na bojišti”.
Od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 bylo na normanském ostrově Guernsey zmrazeno téměř 72 milionů liber ruských aktiv, jelikož sankce uvalené Spojeným královstvím se automaticky vztahují i na toto území. K tomu se přidává dalších 12,7 miliardy liber aktiv, která jsou spravována z Guernsey, ale nacházejí se mimo něj.
6.3.2025
Evropská rada vydala prohlášení v rámci summitu EU s prezidentem Zelenským, v němž zdůrazňuje, že EU zůstává odhodlána vyvíjet tlak na Rusko, a to i prostřednictvím dalších sankcí a posílením vymáhání stávajících opatření, s cílem oslabit jeho schopnost pokračovat v agresivní válce.
Kanada uvalila sankce na 7 jednotlivců a 3 organizace spojené se Súdánskými ozbrojenými silami (SAF) a Rychlými podpůrnými silami (RSF), které jsou odpovědné za pokračující násilí proti civilistům v Súdánu.
4.3.2025
Švýcarsko rozšířilo svůj sankční seznam proti Rusku v reakci na pokračující vojenskou agresi proti Ukrajině. Na seznam bylo přidáno 48 jednotlivců a 35 subjektů, jejichž majetek byl zmrazen a zakázáno jim poskytování finančních prostředků. Dále bylo uvaleno embargo na 74 lodí, které obcházejí cenové stropy na ruskou ropu nebo převážejí vojenský materiál. Švýcarsko také zavedlo přísnější exportní kontroly na 53 nových subjektů a na 3 banky, které používají ruský systém SPFS místo SWIFT.
Rusko zakázalo vstup 9 japonským občanům. Tento krok byl učiněn jako reakce na sankce, které Japonsko uvalilo na Rusko v souvislosti s válkou na Ukrajině. Seznam zahrnuje japonského ministra zahraničních věcí Takešiho Iwayu, prezidenta a ředitele společnosti Isuzu Šinšuke Minamiho a senior viceprezidenta Japonské agentury pro mezinárodní spolupráci (JICA) Šóheie Haru.
3.3.2025
Estonsko, Lotyšsko a Litva oznámily sankce proti jednotlivcům zodpovědným za porušování lidských práv v Gruzii, přičemž Estonsko se zaměřilo na soudce, prokurátory, policisty a další úředníky, kteří byli obviněni z prosazování represivních opatření ve prospěch vládnoucí strany Gruzínský sen (GD). Estonsko uvalilo sankce na 55 jednotlivců, Litva přidala 74 jmen na svůj černý seznam a Lotyšsko sankcionovalo 16 osob. Mezi přijatými opatřeními jsou zákazy cestování, které se vztahují na osoby odpovědné za svou roli v soudních procesech a represích.